Pointer Profil ogólnodostępny
Aktualności ON MOYA Power Program TankQ Produkty MOYA Stacje MOYA Caffe MOYA LINK 4 Kariera Kontakt Dla Partnerów
A A A kontrast
Kącik dla kawoszyDarek Wasilewski, trener barista z Akademii Kawy i Herbaty J.J. Darboven (http://www.akademia-alfredo.pl)  przygotował kilka wskazowek dla wszystkich amatorów kawy. Zapraszamy do nauki!  

Cappuccino.

Chyba najbardziej „włoski” ze wszystkich napojów bazujących na espresso. Capuccino to espresso z dodatkiem gorącego mleka i piany mlecznej, dzięki temu smak kawy jest delikatniejszy.

Cappuccino powinno być serwowane wyłącznie w filiżance, dopuszczalne pojemności to 140 do 190 ml.

Temperatura serwowania cappuccino to ok. 60 – 65 st. C. Z założenia jest to napój gotowy do wypicia, który nie musi stygnąć.

 1. Przygotowujemy tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.
 2. Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.
 3. Po spienieniu mleka odczekujemy kilkanaście sekund, aby piana oddzieliła się od mleka. Przytrzymując pianę łyżeczką wlewamy odpowiednią ilość gorącego mleka do espresso, a następnie uzupełniamy filiżankę grubą warstwą piany mlecznej.

 

Espresso.

Klasyka w najczystszej postaci. Niewielka objętościowo, za to przebogata w walory smakowe i aromatyczne mała kawa.

Należy ją serwować w małej filiżance (do 70 ml).

 1. Przygotowujemy tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.

 

Caffe creme.

Caffe creme to „wynalazek” niemiecko-szwajcarski. Jest to po prostu filiżanka czarnej kawy ciśnieniowej. Aby uzyskać odpowiedni czas ekstrakcji, należy ustawić mielenie na nieco grubsze niż w wypadku espresso.

Caffe creme, podobnie jak espresso, charakteryzuje się warstwą cremy na powierzchni. Może być ona nieco jaśniejsza niż na espresso. Napój ten przygotowujemy w filiżance takiej, jak do cappuccino.

 1. Przygotowujemy caffe creme z 140 – 150 ml wody, 7 – 9 gramów kawy zmielonej grubiej niż do espresso, czas ekstrakcji 30 – 40 sekund.

 

Cappuccino con panna.

To fantazyjny napój bazujący na podwójnym espresso (espresso doppio) z dodatkiem bitej śmietany posypanej na koniec czekoladą. Bardzo ważny jest element wizualny. Bita śmietanę można wymieszać z kawą, lub po prostu zjeść łyżeczką.

 1. Do filiżanki do cappuccino parzymy espresso doppio z 60 ml wody oraz podwójnej dawki kawy, czyli 14 – 18 gramów. Mielenie drobne, tak aby ekstrakcja podwójnego espresso trwała 25 – 30 sekund.
 2. Do doppio dodajemy bitą śmietanę, tak, aby utworzyła ładny stożek.
 3. Bita śmietanę może ozdobić odrobiną sypkiej czekolady.

 

 

Espresso doppio.

Doppio to po prostu podwójna dawka espresso dla największych miłośników tego mocnego napoju. Doppio można podać w filiżance od espresso, jeśli ma przynajmniej 70 ml pojemności, lub po prostu podać w filiżance do cappuccino.

 1. Doppio parzymy z 60 ml wody oraz podwójnej dawki kawy, czyli 14 – 18 gramów. Mielenie drobne, tak aby ekstrakcja podwójnego espresso trwała 25 – 30 sekund.

 

Caffe latte.

To napój dla osób, dla których cappuccino jest ciągle zbyt mocne. Dzięki zwiększonemu udziałowi gorącego mleka kosztem ilości piany, kawa jest nieco mocniej rozrzedzona, a przez to delikatniejsza.

Caffe latte z reguły przygotowywane jest w filiżance o pojemności ok. 300 ml, natomiast można ten napój przygotować także w filiżance do cappuccino.

 1. Ponieważ naczynie ma powyżej 200 ml, napój ten przygotowujemy na bazie espresso doppio.
 2. Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.
 3. Uzupełniamy filiżankę gorącym mlekiem, a na powierzchnię zrzucamy warstwę piany o grubości maksymalnie 0,5 – 1 cm.

 

Latte macchiato z syropem.

Bardzo popularny, atrakcyjny wizualnie napój, w którego skład wchodzi oczywiście espresso, gorące mleko, piana mleczna oraz jeden z wielu dostępnych na rynku syropów smakowych. Wszystkie składniki ułożone są warstwami, z tego tez względu latte macchiato należy podawać wyłącznie w szklankach z przezroczystego szkła. Standardowa pojemność to około 300 ml.

 1. Smak oraz ilość syropu zależna jest od preferencji konsumenta (średnio jest to między 15 a 30 ml).
 2. Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.
 3. Po spienieniu mleka odczekujemy kilkanaście sekund, aby piana oddzieliła się od mleka. Nad syropem umieszczamy łyżkę, po której ostrożnie wlewamy gorące mleko. W tym momencie mamy już 2 warstwy: syrop i gorące mleko.
 4. Po zrzuceniu na gorące mleko piany mlecznej mamy już 3 warstwy. Trudno to dostrzec, ponieważ zarówno gorące mleko, jak i piana są koloru białego.
 5. Przygotowujemy w dzbanuszku tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.
 6. Zanim wlejemy espresso do szklanki warto je odrobinę rozcieńczyć gorącą wodą oraz sprawdzić, czy widać w szklance granicę między gorącym mlekiem a pianą. Kawę wlewamy delikatnie przez środek warstwy piany. Im delikatniej wlejemy kawę, tym powstanie cieńsza jej warstwa pomiędzy gorącym mlekiem a pianą.
 7. Powstałą na pianie plamkę możemy zamaskować odrobina pozostałej w dzbanku piany mlecznej, a następnie posypać czekoladą.

 

Latte macchiato bez syropu.

Bardzo popularny, atrakcyjny wizualnie napój, w którego skład wchodzi oczywiście espresso, gorące mleko oraz piana mleczna. Wszystkie składniki ułożone są warstwami, z tego tez względu latte macchiato należy podawać wyłącznie w szklankach z przezroczystego szkła. Standardowa pojemność to około 300 ml.

 1. Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.
 2. Po spienieniu mleka odczekujemy kilkanaście sekund, aby piana oddzieliła się od mleka.
 3. Po zrzuceniu na gorące mleko piany mlecznej mamy już 2 warstwy. Trudno to dostrzec, ponieważ zarówno gorące mleko, jak i piana są koloru białego.
 4. Przygotowujemy w dzbanuszku tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.
 5. Zanim wlejemy espresso do szklanki warto je odrobinę rozcieńczyć gorącą wodą oraz sprawdzić, czy widać w szklance granicę między gorącym mlekiem a pianą. Kawę wlewamy delikatnie przez środek warstwy piany. Im delikatniej wlejemy kawę, tym powstanie cieńsza jej warstwa pomiędzy gorącym mlekiem a pianą.
 6. Powstałą na pianie plamkę możemy zamaskować odrobina pozostałej w dzbanku piany mlecznej, a następnie posypać czekoladą.

 Mocha z czekoladą w proszku.


Mocha (z syropem czekoladowym)


Napój, w którym smak espresso miesza się przyjemnie z posmakiem czekolady. Przygotowywany w szklance o pojemności ok. 300 ml.a) Wlewanie syropu czekoladowego do szklanki

Ilość syropu jest uzależniona od indywidualnych preferencji. Standardowo jest to między 15 a 30 ml.


b) Spienianie mleka

Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.


c) Wlewanie mleka po łyżce do szklanki

Po spienieniu mleka odczekujemy kilkanaście sekund, aby piana oddzieliła się od mleka. Nad syropem umieszczamy łyżkę, po której ostrożnie wlewamy gorące mleko. W tym momencie mamy już 2 warstwy: syrop i gorące mleko.


d) Zrzucanie piany mlecznej do szklanki

Po zrzuceniu na gorące mleko piany mlecznej mamy już 3 warstwy. Trudno to dostrzec, ponieważ zarówno gorące mleko, jak i piana są koloru białego.


e) Wlewanie espresso do małego dzbanka

Przygotowujemy w dzbanuszku tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.


f) Wlewanie espresso do szklanki

Zanim wlejemy espresso do szklanki warto je odrobinę rozcieńczyć gorącą wodą oraz sprawdzić, czy widać w szklance granicę między gorącym mlekiem a pianą. Kawę wlewamy delikatnie przez środek warstwy piany. Im delikatniej wlejemy kawę, tym powstanie cieńsza jej warstwa pomiędzy gorącym mlekiem a pianą.


g) Formowanie bitej śmietany w szklance

Ozdabiamy napój warstwą bitej śmietany tak, aby powstał elegancki stożek.


h) Posypywanie bitej śmietany czekoladą

Bita śmietanę może ozdobić odrobiną sypkiej czekolady.
Mocha (z czekolada w proszku)


Napój, w którym smak espresso miesza się przyjemnie z posmakiem czekolady. Przygotowywany w szklance o pojemności ok. 300 ml.a) Wsypywanie czekolady do szklanki

Dawkowanie czekolady uzależnione jest od indywidualnego smaku. Z reguły jest to ok. 2 czubatych łyżeczek na szklankę o pojemności 300 ml.


b) Wlewanie espresso do małego dzbanka

Przygotowujemy w dzbanuszku tradycyjne włoskie espresso, 30 ml wody, 7 – 9 gramów drobno zmielonej kawy, czas ekstrakcji 25 – 30 sekund.


c) Wlewanie espresso do szklanki

Espresso wlewamy na czekoladę w proszku, znajdującą się na dnie szklanki.


d) Mieszanie espresso z czekoladą

Dokładnie mieszamy espresso i czekoladę do całkowitego rozpuszczenia proszku.


e) Spienianie mleka

Mleko powinno być spienione z zachowaniem odpowiednich proporcji gorącego mleka i piany. Staramy się, aby pianka była złożona z jak najmniejszych pęcherzyków. Dzięki temu będzie trwała i estetyczna.


f) Wlewanie mleka do szklanki

Wlewamy spienione mleko do wymieszanego z czekoladą espresso tak, aby powstał jednolity kolor.


g) Układanie bitej śmietany w szklance

Ozdabiamy napój warstwą bitej śmietany tak, aby powstał elegancki stożek.


h) Posypywanie bitej śmietany czekoladą

Bita śmietanę może ozdobić odrobiną sypkiej czekolady.